Organizing Committee

Members of the Organizing Committee from the German side

Ulf Heitmüller

Chairman of the Board of "VNG - Ferbundnetz Gas AG"

Karsten Heuchert

Former Chairman of the Board of Ferbundnetz Gas AG

Horst Telchik

Former adviser on foreign policy and security of ex-chancellor of Germany Helmut Kohl

Klaus Töpfer

Former Deputy Secretary-General of the United Nations

Hans-Joachim Welsch

Chairman of the Committees of the Federal Union of German Industry

Tobias Zech

Member of the German Bundestag, Deputy. chairman of the faction of the European Parliament in the European Parliament

Ralph Watzel

President of the Federal Office for Earth Sciences and Raw Materials

Michael Stuermer

Chief correspondent of DieWelt

Armin Reller

Head of the Department of Resource Strategy of the University of Augsburg

Andreas Kuhlmann

Chairman of the Board of the German Energy Agency (dena)

Rudolf Kawalla

Vice-Rector of the Freiberg Mining Academy for Research Issues

Herbert Gentsler

Member of the Advisory Board of McKinsey

Rudolf Dolzer

Former Director of the Institute of Public International Law at the University of Rhine Friedrich Wilhelm

Wilfried Bergmann

Member of the Presidium of the Petersburg Dialogue

Klaus-Dieter Barbkneht

Rector of Freiberg Mining Academy

Carsten Drebenstedt

Director of the Institute of Mining and Engineering

Marian Paschke

Director of the Institute of Law of the University of Hamburg

Members of the Organizing Committee from the Russian side

Klaus Töpfer

Former Deputy Secretary-General of the United Nations

Vladimir Litvinenko

Rector of St.Petersburg Mining University

Valery Yazev

Deputy Chairman of the Russian organizing committee, President of NP "Miners of Russia"

Mikhail Sutyaginsky

Chairman of the Board of Directors of CJSC GK Titan

Nikita Lomagin

Vice-Rector of the European University in St. Petersburg

Marina Kovtun

Governor of the Murmansk region. Member of the bureau of the Supreme Council of the party "United Russia"

Andrey Guriev

General Director of JSC "PhosAgro"

Valery Golubev

Deputy Chairman of the Management Board of PJSC Gazprom

Dmitriy Vasilenko

Member of the Federation Council Committee on Science, Education and Culture

Leonid Weisberg

Chairman of the Board of Directors of the NPO "Mekhanobr-Technika", Academician of the Russian Academy of Sciences

Nikolai Tshadaya

Rector of Ukhta State Technical University

Natalia Komarova

A participant from the Russian side

Pavel Zavalny

Chairman of the State Duma Energy Committee

Alexander Skokov

Adviser to the Deputy Chairman of the Supreme Court of the Russian Federation